HER YAŞTA ZIHNINIZI KESKIN TUTMAK IÇIN 6 BASIT ADIM

improve memory

Herkesin ara sıra “kıdemli anı” vardır. Belki mutfağa girdin ve nedenini hatırlayamadın ya da konuşma sırasında tanıdık bir ismi hatırlayamıyorsun. Hafıza kesintileri her yaşta ortaya çıkabilir, ancak tek başına yaşlanma genellikle bilişsel düşüşün bir nedeni değildir. Yaşlı insanlar arasında önemli miktarda hafıza kaybı meydana geldiğinde, genellikle yaşlanmadan değil, organik bozukluklardan, beyin hasarından veya nörolojik hastalıktan kaynaklanır.

Araştırmalar bilişsel düşüşün önlenmesine yardımcı olabileceğinizi ve bazı temel iyi sağlık alışkanlıklarıyla demans riskini azaltabileceğinizi göstermiştir:

fiziksel olarak aktif kalmak
yeterince uyumak
sigara içmemek
iyi sosyal bağlantılara sahip olmak
alkolü günde bir içeceğe sınırlama
Düşük doymuş ve trans yağlarda dengeli bir diyet yemek.
Bilişsel becerileri bozabilecek bazı sağlık koşulları arasında diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, depresyon ve hipotiroidi vardır. Bu sağlık sorunlarından herhangi birine sahipseniz, doktorunuzun tavsiyelerini dikkatlice takip ederek hafızanızı korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Hafıza değişiklikleri sinir bozucu olabilir, ancak iyi haber şu ki, onlarca yıllık araştırma sayesinde zihninizi nasıl aktif hale getireceğinizi öğrenebilirsiniz. Belleği korumak ve geliştirmek için kullanabileceğimiz çeşitli stratejiler var. İşte deneyebileceğiniz birkaç şey.

1. Öğrenmeye devam et
Daha yüksek bir eğitim seviyesi, yaşlılıkta daha iyi zihinsel işlevsellik ile ilişkilidir. Uzmanlar ileri eğitimin, bir kişiyi zihinsel olarak aktif olma alışkanlığı haline getirerek hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor. Beyninizi zihinsel egzersizle zorlamanın, bireysel beyin hücrelerinin korunmasına ve aralarındaki iletişimi teşvik etmeye yardımcı olan süreçleri aktive ettiğine inanılır. Birçok insanın zihinsel olarak aktif kalmasını sağlayan işleri vardır, ancak bir hobi peşinde koşmak, yeni bir beceri öğrenmek ya da genellikle kullanmadığınız bir beceri içeren bir proje için gönüllü olmak aynı şekilde çalışabilir ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir.

2. Tüm duyularınızı kullanın
Bir şeyi öğrenirken ne kadar çok duyu duyarsanız, beyniniz o kadar çok hafıza tutmaya katılır. Bir çalışmada, yetişkinlere, her biri bir koku ile birlikte sunulan bir dizi duygusal olarak nötr imaj gösterildi. Ne gördüklerini hatırlamaları istenmedi. Daha sonra, bu kez kokusuz bir dizi görüntü gösterildi ve daha önce gördüklerini belirtmeleri istendi. Koku-eşleşmiş tüm resimler ve özellikle de hoş kokular ile ilgili olanlar için mükemmel bir hatırlama vardı. Beyin görüntüleme, beynin ana koku işleme bölgesi olan piriform korteksin, kokular artık mevcut olmasa ve deneklerin onları hatırlamaya çalışmadığı halde, insanlar orijinal olarak koku ile eşleşmiş cisimler gördüklerinde aktif hale geldiğini gösterdi. Öyleyse yabancı olana girerken tüm duyularınıza meydan okuyun.

3. Kendinize inanın
Yaşlanma hakkındaki mitler, başarısız bir anıya katkıda bulunabilir. Orta yaşlı ve yaşlı öğrenciler yaşlanma ve hafıza ile ilgili olumsuz kalıplara maruz kaldıklarında hafıza görevlerinde daha kötü, mesajlar yaşlılığa karşı koruma konusunda olumlu olduklarında daha iyidir. Hafıza fonksiyonlarının kontrolünde olmadıklarına inanan – belki de çok sık “kıdemli anlar” hakkında şaka yapıyorlarsa, – hafıza becerilerini sürdürmek veya geliştirmek için çalışmak daha az muhtemeldir ve bu nedenle bilişsel düşüş yaşamaları daha olasıdır. Eğer gelişebileceğinize inanıyorsanız ve bu inancı uygulamaya çevirirseniz, zihninizi keskin tutma şansınız daha yüksektir.

4. Beyin kullanımınızı önceliklendirin
Anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu veya torununuzun doğum günü partisinin zamanını hatırlamak için zihinsel enerjiyi kullanmanız gerekmiyorsa, yeni ve önemli şeyleri öğrenmeye ve hatırlamaya odaklanabilirsiniz. Rutin bilgilerin erişilebilir olmasını sağlamak için takvimlerden ve planlayıcılardan, haritalardan, alışveriş listelerinden, dosya klasörlerinden ve adres defterlerinden yararlanın. Gözlük, çanta, anahtar ve sık kullandığınız diğer eşyalar için evde bir yer belirleyin.

5. Ne bilmek istediğinizi tekrarlayın
Az önce duyduğunuz, okuduğunuz veya düşündüğünüz bir şeyi hatırlamak istediğinizde, yüksek sesle tekrarlayın veya bir yere yazın. Bu şekilde, hafızayı veya bağlantıyı güçlendirirsiniz. Örneğin, daha önce birisinin adı size söylenmişse, onunla konuştuğunuzda kullanın: “Peki, John, Camille ile nerede tanıştınız?”

6. Boşaltın
Tekrarlama, uygun şekilde zamanlandığında bir öğrenme aracı olarak en etkili olandır. Bir sınav için tıkıyormuş gibi, kısa bir süre içinde bir şeyleri tekrar etmemek en iyisidir. Bunun yerine, giderek daha uzun süreler sonunda gerekli olanları tekrar çalışın – saatte bir, daha sonra her birkaç saatte bir, sonra her gün. Çalışma sürelerinin aralık dışı bırakılması hafızayı geliştirmeye yardımcı olur ve özellikle yeni bir iş atamasının detayları gibi karmaşık bilgilerde ustalaşmaya çalıştığınızda değerlidir.

Add comment